۲۳ اسفند
۱۳۹۷

چگونه به روش اسمارت هدفگذاری کنیم؟


سلام به رکادیایِ عزیزدل. با یک هواتک دارم خفنُ و کاربردی اومدم سراغتون. حتما برای شماهم پیش اومده که هدف گذاری می کنید مثلا اینکه امسال از نظر‌درسی پیشرفت کنید و برای رسیدن بهش تلاش می کنید؛ ولی بعد از مدتی به نتیجه دلخواه نمی رسید یا اینکه پس از مدتی آشفته و گیج می شید…

ما در اینجا قراره باهم هدفگذاری به سبک اسمارت رو یاد بگیریم و اون رو در زندگیمون پیاده کنیم.

SMART

 هدف گذاری به روش اسمارت یک مدل هدف‌گذاری است که احتمال رسیدن شما به هدفتان و موفقیتتان را افزایش می‌دهد.

همه ی ما اهدافی داریم،اهداف ما یا آگاهانه هستند و یا غیر آگاهانه،هر هدفی که داشته باشیم بر سرنوشت ما تاثیر گذار است.با داشتن هدف،آینده را اکنون خلق می کنیم،سرنوشت مان را همین حالا رقم می زنیم و زندگی مان را شکل می دهیم.

مدل هدف‌گذاری اسمارت شما را یاری می‌کند تا اهداف خود را به نحوی تعیین کنید؛ که تردیدی در رسیدن به آن‌ها و موفقیت در راه رسیدن به اهداف خود نداشته باشید.

در مدل هدفگذاری اسمارت باید اهداف شما دارای ویژگی های مشخص شده و خاصی باشند؛ تا بتوانید به هوشمندانه و خلاقانه به اهداف خود دست یابید.

اهداف شما باید پنج ویژگی داشته باشند:

۱_ معین:

۲_قابل‌اندازه‌گیری: _Measurable2_

۳_دست‌یافتنی: Attainable3-

۴_واقع‌بینانه: Realistic4-

۵_زمان‌بندی‌شده: Timely5-

۱-اهداف خود را معین، روشن و شفاف بیان کنید.

اگر قصد دارید اهداف ماه آینده،شش ماه آینده یا سال آینده‌ی خود را تعیین کنید، باید آن‌ها را صریح و روشن مطرح کنید.این کافی نیست که بگویید: “می‌خواهم در شش ماه آینده پیشرفت کنم.”

این پیشرفت را در کدام زمینه در نظر دارید؟

باید به‌قدری اهداف خود را شفاف بنویسید که بدانید دقیقاً چه چیزی را با چه مقدار و چه کیفیتی می‌خواهید.مثلاً اگر می‌خواهید در امتحانات پایان‌ترم موفق شوید.و در تمام دروس خود نمره‌ی قبولی بگیرید بنویسید:می‌خواهم در امتحانات  پایان‌ترم در تمام دروسم حداقل نمره‌ی ۱۴ را بگیرم ، هدف شما باید کاملاً واضح باشد؛ تا بتوانید برای رسیدن به آن تلاش کنید.

۲-هدف‌هایتان باید قابل‌اندازه‌گیری باشد.

باید بتوانید اندازه بگیرید که چه قدر به سمت هدفتان پیش رفته‌اید معیار رسیدن شما به هدفتان باید قابل‌اندازه‌گیری باشد تا بدانید هرروز و هرلحظه در چه وضعیتی هستید و چقدر به هدف خود نزدیک شده‌اید. اگر برای خود هدف تعیین می‌کنید که در تمام امتحانات خود حداقل نمره‌ی ۱۴ بگیرید ؛باید حالا این هدف را  برای خود تعیین کنید که برای گرفتن نمره‌ی ۱۴ باید چند صفحه کتاب مطالعه با چه کیفیتی مطالعه شود؟امروز چند صفحه  باید مطالعه کنید؟

۳-در انتخاب هدف واقع‌بین باشید.

اهدافی را برای خود در نظر بگیرید که دسترسی به آن‌ها امکان‌پذیر باشد. این مورد یکی از مهم‌ترین موضوعات راز رسیدن یا نرسیدن شما به اهدافتان است.اهداف خودتان را طوری تنظیم کنید که احتمال رسیدن به آن‌ها وجود داشته باشد و ازلحاظ منطقی،رسیدن به هدف و موفقیت برای شما ممکن باشد.

دانش‌آموزی که در درس ریاضی تابه‌حال نمره‌ی بالای ۱۰ نگرفته است،بلندپروازی است.هدف خود را تعیین کند در یک ماه در درس ریاضی به نمره ۱۹ برسد باید کم‌کم رشد کند اگر این دانش‌آموز هدف خود را نمره ۱۴ قرار دهد بسیار منطقی‌تر است و بعد از رسیدن به هدف ۱۴ مجدد هدف‌گذاری می‌کند برای ۱۸ و سپس ۲۰ هدف‌های بزرگ و قدم‌ها بزرگ ذهن انسان را می‌ترسانند و احتمال موفقیت و دستیابی به اهداف کاهش میابد، انتخاب هدف باید منطقی باشد.

۴-هدف‌های دست‌یافتنی، عمده و اساسی زندگی خود را تعیین کنید.

اهداف باید واقعی و قابل‌دسترس باشند. اهدافی که با توانایی و امکانات شما تناسبی ندارند، غیرقابل‌دسترسی‌اند.اهدافتان باید با توجه به امکانات موجودتان هم‌خوانی داشته باشد تا بتوانید موفق شوید.

۵-هدف‌ها باید قابل زمان‌بندی باشند.

اغلب مشاهده می‌شود که بسیاری از مردم در شروع سال اهدافی را برای خود برمی‌گزینند و به روی کاغذ می‌آورند،اما آن را در پوشه‌ای بایگانی کرده تا پایان سال نیز به آن مراجعه نمی‌کنند. وقتی هدفی را برمی‌گزینید، باید با استفاده از یک جدول زمان‌بندی‌شده، مدام آن را وارسی کنید و از آخرین وضعیت آن باخبر باشید. به‌این‌ترتیب، اگر پیشرفتی به‌سوی هدف خود مشاهده کنید،احساس رضایت و خرسندی خواهید داشت و به ادامه‌ی راه ترغیب می‌شوید و هرگاه به بیراهه کشانده شوید خود را به مسیر درست هدایت خواهید کرد.
سایت رکاد هندل شده توسط رسول حسین پور