۳ تیر
۱۳۹۸

هنرستان استارتاپی پسرانه رکاد


هنرستان پسرانه استارتاپی رکاد
اولیـن هنـرستان استـارتاپی ایـران

چه کسانی برای این هنرستان مناسب اند و در این هنرستان پذیرفته خواهند شد؟

(متقاضیان می بایست حداقل یکی از ویژگی های زیر را داشته باشند)

 1.  عاشقان تکنولوژی و نخبگان حوزه ی IT
 2.  سرمایه های اجتماعی نوجوان و افرادی که داشتن ارتباطات گسترده را دوست دارند.
 3.  افرادی که می خواهند کارآفرین شوند و مسئله ای از جامعه حل نموده و با ارزش آفرینی در کشور خلق ثروت نمایند.
 4.  افرادی که می خواهند در سطح بین المللی بدرخشند.

۲- چه کسانی در این هنرستان ثبت نام نکنند؟

 1. دانش آموزانی که به موفقیت های بزرگ فکر نمی کنند و چشم اندازی بزرگ در زندگی شان ندارند.
 2.  دانش آموزانی که بدون هدف درس می خوانند و نمی خواهند تصویر روشنی از آینده شغلی خود داشته باشند.
 3. دانش آموزانی که نمی خواهند مهارت های خلاقیت، کارتیمی و سایر مهارت های ثروت ساز جهان را آموزش ببینند.
 4.  دانش آموزانی که نمی خواهند در ۱۸ سالگی درآمد داشته باشند.

 

۰۹۰۲۴۵۵۴۸۳۳ روابط عمومی رکاد

۰۹۱۵۴۰۲۸۷۷۶ آقای سجاد حبیب نیا

۳- این هنرستان چه رشته هایی دارد؟

 1. تولید محتوا و انیمیشن
 2. تولید و توسعه دهندگی پایگاه های اینترنتی

۴- فارغ التحصیلان این هنرستان چه ویژگی هایی خواهند داشت؟

 1. دانش آموزان این هنرستان بعد از فارغ التحصیلی در صورت علاقه به ادامه تحصیل در ترم های نخستین دانشگاه امکان راه اندازی کسب وکارها و استارتاپ های خود را دارند و یا اینکه امکان استخدام در شرکت ها و کسب و کارهای مرتبط با رشته خود را دارند
 2. فارغ التحصیلان این هنرستان علاوه بر مدرک دیپلم با داشتن استارتاپ شخصی، دوره دانش آموزی را به پایان می رسانند.
 3. فارغ التحصیلان این هنرستان مهارت های کاربردی و تخصصی مورد نیاز با شغل آینده خود را از صاحبان کسب وکار و مشاغل را کسب می کنند.
 4. فارغ التحصیلان این هنرستان از اعضای فعال زیست بوم استارتاپی خواهند بود و با عناصر اکوسیستم استارتاپی مشهد و ایران ارتباط خواهند داشت.
 5. فارغ التحصیلان این هنرستان کارآموزی خود را در شرکت و استارتاپ های معتبر و در کنار کارآفرینان خواهند گذراند.
 6. فارغ التحصیلان این هنرستان با توجه به ارتباط با کارآفرینان و مهارت هایشان دارای شانس خوبی برای استخدام در شرکت ها و سازمان های درجه یک هستند.

۵- این هنرستان چه تفاوتی با سایر هنرستان ها و دبیرستان ها دارد؟

استعداد یابی و طراحی مسیر شغلی: در روزهای آغازین ورود دانش آموز، تست های روانشناختی و شخصیت شناسی از آنها گرفته می شود و طی یک فرایند کوچ سه ساله، شخصیت و مدل رفتاری آنها تحلیل می شود. برنامه ریزی، هدف گذاری و مشاوره برای هر دانش آموز بصورت منحصر به فرد انجام خواهد شد.

جدیدترین متد آموزشی: در این هنرستان از متد (Problem Base Learning (PBL استفاده می شود یعنی آموزش از طریق حل مسائل مبتنی بر انجام پروژه های گوناگون. در کنار متد PBL از سایر متدهای بین المللی Art of hosting و world cafe استفاده خواهد شد.

شتاب دهنده کسب و کار: در نوبت عصر این هنرستان شتابدهنده کسب و کار در فضایی کاملا حرفه ای به فرآیند تبدیل ایده های دانش آموزان به محصول یا خدمات شتاب می دهد.

تمرکز بر زبان انگلیسی: در این هنرستان زبان انگلیسی به شیوه خاصی تدریس و ارائه می شود به طوری که همه روزه در برنامه درسی دانش آموزان زبان انگلیسی دیده شده است. لذا دانش آموزان قادر می شوند تا ارائه ی استارتاپی خود را در سطح بین الملی و با زبان انگلیسی ارائه دهند.

 شبکه سازی و تقویت ارتباطات: در این هنرستان دانش آموزان با عناصر و اشخاص حقیقی و حقوقی اکوسیستم استارتاپی از طریق ایونت ها و رویدادهایی که یک روز هفته به صورت درون مدرسه ای و در هر ماه یکبار از طریق برنامه هایی که در سطح اکوسیستم شهرستان اجرا می شود آشنا خواهند شد و با فعالان موفق اکوسیستم در ارتباط خواهند بود. ارتباطات این هنرستان با دستگاه های مختلف دولتی و عمومی و خصوصی عمیق و پرتکرار است. ارتباطاتی همچون؛ معاونت علمی ریاست جمهوری و ۱۲ ستاد و مرکز وابسته به توسعه استارتاپی، بنیاد ملی نخبگان ایران و استان، پارک علمی و فناوری خراسان و تهران و بسیاری از شهرستانها، معاونت ها و مراکز مختلف مرتبط با استارتاپها در شهرداری از قبیل اداره کل پژوهشها، مرکز نوآوری شهری و غیره، مراکز رشد و شتابدهنده های استانی، کشوری و در سطح بین الملل، مرکز آموزش اتاق بازرگانی، کمیسیون های مختلف اتاق و اعضای برجسته آن، اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی، سازمان صنعت، معدن و تجارت استان، نظام صنفی رایانه ای استان و کشور، اتحادیه کامپیوتر مشهد، اتاق اصناف، خانه صنعت، معدن، کانون کارآفرینان استان خراسان، کلوپ مدیران و باشگاه فرانگران نوین و در نهایت جوامعی همچون همفکر و پانوا، شرکت ها و استارتاپ های معتبر استان و کشور.

لوازم مورد نیاز در مدرسه: در این مدرسه اینترنت، موبایل و سیستم لپ تاب جزو ضروریات مدرسه به شمار می آید و دانش آموزان باید برای حل چالشهای خود مدام از آنها استفاده کنند. در این هنرستان دانش آموزان از پایه دهم در تیم های استارتاپی سازماندهی می شوند و تمام آموزش های مورد نیاز در قالب این تیم ها به آنها منتقل می شود.

 

۶- معلمین این هنرستان چه کسانی هستند؟

کادر معلمین این هنرستان را منتورها تشکیل می دهند. منتور شخصی است که دارای تجربه در یک زمینه‌ی تخصصی است و می‌تواند به شخص دیگری که تجربه‌ ی کمتری در همان زمینه دارد کمک کند.
معلمان هنرستان دانش فرآیند آموزش به روش PBL و سایر متدهای تعاملی را دارند.
منتورها متعهد به خودیادگیری دانش آموزان هستند.
معلمان این هنرستان، منتورها و تسهیلگران رویدادهای آموزشی به شمار می آیند و ضمن ایجاد یک محیط دوستانه و بدون تهدید، در بحث مشارکت فعال دارند و دارای تفکر انتقادی هستند.
معلمان این هنرستان قادر هستند تا یک سیستم ارزشیابی سازنده ایجاد کنند که ضمن ارتقاء و رشد، دانش آموز، گروه و معلم را ارزیابی نماید. بنابراین ارزیابی را برای یادگیری بکار می برند (نه ارزشیابی از یادگیری).

۷- چرا باید فرزندم را در این هنرستان ثبت نام کنم؟

 1.  رابطه بین منتور و منتی بسیار فراتر از رابطه بین معلم و شاگرد است. چنین رابطه ای مدرسه مبتنی بر PBL را پر رونق تر و لذت بخش تر می کند. یادگیری مبتنی بر مشکلات، مهارتهای یادگیری، حل مسئله، تکنیکهای خودارزیابی، جمع آوری داده ها، علوم رفتاری و ارتباط دانش آموزان با مشکلات اجتماعی-عاطفی را، در مقایسه با روش سنتی بهتر تقویت خواهد کرد.
 2. مراکز شتابدهی، ستاد ها و نهاد های دولتی و عمومی بسیاری در اکوسیستم کارآفرینی ناظران محتوی و سیستم آموزش این هنرستان هستند بنابراین دانش آموزان در طی سه سال، فرصت های زیادی از قبیل ارتباط گیری با شرکت های خصوصی و بخش دولتی، بررسی پیشنهاد های شغلی و مشاهده فرصت ها خواهند یافت و می توانند پتانسیل استخدام پذیری خود را افزایش دهند. و همچنین دانش آموزان مستعد برای راه اندازی استارتاپ و حل مسائل جامعه آماده می شوند.

۸- چرا این هنرستان بر استارتاپ ها تاکید دارد؟اصلا استارتاپ یعنی چه؟

چون لازم است تا در متد برنامه درسی تغییر ایجاد کنیم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات: در سال ۲۰۳۰ اغلب عناوین شغلی جدید خواهد بود. وی گفت از بین رفتن ۴۰۰ هزار تا ۸۰۰ هزار شغل را پیش بینی می کنیم که در ازای آن ها تا ۴۰ برابر مشاغل جدید ایجاد خواهد شد.

استارت آپ یک کسب و کار جدید است کسب و کاری که عموماً حول محور تکنولوژی شکل گرفته و پتانسیل رشد بالایی دارد. در واقع استارت آپ یک نهاد انسانی است که برای ارائه یک محصول یا خدمت جدید در شرایطی که ابهام بالایی وجود دارد به وجود آمده است.

بسیاری از شخصیت های بین المللی معتقدند تا سال ۲۰۵۰ بیش از ۸۰ میلیون شغل در دنیا حذف می شوند و ماشین جایگزین آنها خواهد شد. بنابراین آنچه دانش آموزان ما در مدارس سنتی برای آن آموزش دیده اند هیچ کاربردی نخواهد داشت. ما باید دانش آموزان را برای مشاغلی آماده کنیم که امروز وجود ندارند. مهارتهایی از قبیل تست زنی، یا تبدیل شدن مغز کودکان و نوجوانان به یک هارد پر از اطلاعات هرگز نمی تواند به آینده شغلی آنها کمک کند. حجم اطلاعات به صورت خطی و با سرعت وحشتناکی در جهان رو به افزایش است و در زمان اندک موجود هرگز نمی توان همه را آموخت. و لذا نیاز است تا مهارتهایی تقویت شوند و یادگیری در دراز مدت درونی شود.

۹- چرا در این هنرستان متد (PBL  (Problem Base Learningبه عنوان متد اصلی انتخاب شده است؟ اصلا PBL چه ویژگی هایی دارد؟

 1. چون تجربه مهم ترین نقش را در درک دارد و انسان های با درک بالا کسانی هستند که بیشتر تجربه می کنند.
 2.  تلاش های دانش آموزان برای پاسخ به سوالات مربوط به حل مشکلات است که در این روش معنی و مفهوم پیدا می کند و انگیزه های درونی برای یادگیری را تقویت می کند. مشکل و راه حل های آن، عامل اصلی تمرکز و انگیزه یادگیری است.
 3.  کودکان و نوجوانان به طور طبیعی و غریزی محقق و کاوشگرند که باید این طبیعت در سیستم آموزشی مورد توجه قرار بگیرد.
  استراتژی های آموزشی دانش آموز محور باعث تقویت مهارت های تفکر انتقادی، مهارت های تحلیل و استدلال، خلاقیت، تصمیم گیری و استقلال فردی می شود.
 4.  یادگیری دانش آموز محور است و کسب اطلاعات جدید از طریق خود یادگیری Self-Directed Learning اتفاق می افتد.
  یادگیری در گروه های و تیم های کوچک ۵ الی ۷ نفره رخ می دهد که در حل یک یا چند مسئله با هم، هم هدف و هم انگیزه هستند.
  تاکنون با روش PBL و رویدادی های استارتاپ ویکندی ما بیش از ۱۴۰۰ دانش آموز را پرورش داده ایم. چون دانش آموزان در این هنرستان با علاقه و اشتیاق به مدرسه می آیند و در تمام عمر عاشق یادگیری خواهند شد. یادگیری مشکوک از نظر دانش آموزان جالب، تحریک کننده و لذت بخش است که در این هنرستان بارها آن را تجربه خواهند کرد. تجربه ما در رُکاد ها نشان داده است که دانش آموزان زودتر به مدرسه می آیند و به زور و با تاخیر از مدرسه خارج می شوند.

 

۱۰- فرآیند یاددهی و یادگیری در هنرستان چگونه است؟

 1. دانش آموزان برای هر کدام از واحدهای درسی خود با یک مشکل مواجه می شوند.
 2. دانش آموزان در گروه ها، دانش خود را سازماندهی می کنند و تلاش می کنند ماهیت مشکل را شناسایی کنند.
 3. دانش آموزان درمورد آنچه که نمی فهمند سوالاتی مطرح می کنند.
 4.  اعضای تیم ها برنامه ای برای حل شکل و شناسایی آن، منابع مورد نیاز خود را طراحی می کنند.
 5.  دانش آموزان شروع به جمع آوری اطلاعات در حین کار برای حل مشکل می کنند.
 6.  تسهیلگر و منتور، سعی می کند تا مهارت های استدلال علمی، ارزیابی انتقادی، سواد اطلاعاتی، مهارت های خود گردان، یادگیری دراز مدت، کار با تیم و مهارت ارتباط موثر با دیگران را تقویت کند. ارزش کار گروهی، مهارتهای بین فردی، اهمیت مسائل روانی و اجتماعی دانش آموزان و کاربردی و مورد نیاز بودن دانش، جزو اهداف و ارزش های فرایند PBL و این هنرستان می باشد.

 

۱۱- فضای چیدمان کلاس ها چگونه است؟

این هنرستان بسیار شبیه به یک شتابدهنده ی استارتاپی طراحی شده است. کلاس ها دارای چیدمان مناسب برای کار گروهی است. فضایی مناسب برای همایش ها و رویدادها با چیدمانی نوآورانه و خلاقانه وجود دارد که همه روزه فعالیت های جمعی برای کل هنرستان در آن پایه ریزی و اجرا می گردد.

۱۲- مراحل پذیرش و گزینش در این هنرستان استارتاپی چگونه است؟

 1. ثبت نام در آزمون ورودی هنرستان
 2. شرکت در آزمون حضوری، کتبی هنرستان  به تاریخ ۹۸/۵/۱۲ ساعت ۱۰ صبح در محل هنرستان(بین قاضی ۳ و ۵)
 3. شرکت در مصاحبه حضوری که در صورت پذیرفته شدن در آزمون کتبی، دعوت نامه برای وی ارسال خواهد شد.
 4. دریافت فرم پذیرش، درصورت قبولی در مصاحبه و قطعی نمودن ثبت نام

۱۳- آدرس هنرستان کجاست؟

این هنرستان واقع در خیابان قاضی طباطبایی؛ بین قاضی طباطبایی  ۳ و ۵ است.

برای ارتباط بیشتر و کسب اطلاعات با شماره های زیر تماس بگیرید.

۰۹۰۲۴۵۵۴۸۳۳ روابط عمومی رکاد

۰۹۱۵۴۰۲۸۷۷۶ آقای سجاد حبیب نیا

راه های ارتباطی مون:

rokadschool

[email protected]
سایت رکاد هندل شده توسط رسول حسین پور